Khan academy je celosvětově oblíbený server s výukovými videi a letos se k více jak dvaceti jazykovým mutacím přidává i čeština. Vedle samotných videí jsou žákům i učitelům dostupná interaktivní cvičení či možnost sledovat pokrok žáků v reálném čase. Přístup k videím i cvičení je zdarma.
Khan Academy využívá přes 60 milionů uživatelů po celém světě, kteří jen v roce 2017 zhlédli přes 300 milionů videí a vyřešili více než 2 miliardy cvičení. Důraz je kladen na bezchybné zvládnutí probírané látky, což může být důležitým doplněním klasického vyučování ve školách. Khan Academy nabízí nejen kompletní látku matematiky, ale i mnoho dalších předmětů – od chemie přes programování až po dějiny umění. Důležitou funkcí jsou nástroje, které mají k dispozici učitelé. Ti mohou v rámci platformy vytvořit třídu, ve které žákům zadají úkol, a poté jeho splnění zkontrolovat. Žáky může při plnění zadaných úkolů motivovat, že za každý pokrok získávají body a odznaky.
Čeští učitelé i žáci mohou např. využívat kurz programování SQL databází, trigonometrie či počítání se zlomky. “Využívání Khan academy je skvělým zpestřením pro studenty i pro mne. Všichni tak mají možnost se dále vzdělávat, bez ohledu na to, zda chodí do školy či nikoliv,” říká Jakub Haláček z pražské školy PORG.
Tvorbu českých videí a překlady do češtiny zajišťuje spolek Khanova škola, na jejíž webový stránkách je k dispozici přes tři tisíce videí napříč všemi předměty a obory, ty jsou ve většině případů v anglickém jazyce, ale s českými titulky. “Od nového webu si slibujeme, že bude mnohem užitečnější také pro učitele, kteří jej mohou využít k oživení výuky, ale také k zavedení moderních výukových stylů, například metody převrácené třídy,“ říká Markéta Matějíčková, která zastupuje českou verzi Khan Academy.
“Khan Academy je skvělým počinem, který splňuje všechna kritéria otevřeného vzdělávání, jako je možnost úprav a dalšího sdílení. Skvěle zapadá do konceptu celoživotního učení, které je nyní tak důležité,” říká Tamara Kováčová, která v EDUinu řídí projekt Otevřené vzdělávání.
O Khan Academy
Khan Academy je americká nezisková organizace založená v roce 2009 Salmanem Khanem. Jejím cílem je poskytovat bezplatné a kvalitní vzdělání všem bez rozdílu pomocí platformy, na které jsou k dispozici nejen výuková videa, ale také interaktivní cvičení.
Kontakt:
Markéta Matějíčková, Khanova škola
Email: marketa@khanovaskola.cz
Tel.: 602 242 407
Jakub Haláček, učitel matematiky na pražském gymnáziu PORG
Email: halacek@novyporg.cz
Tel.: 728 359 316
Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437
Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.
Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.
Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:
- propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
- sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
- prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
- možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.
Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.
Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz
Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.