Každé sdílení se počítá! Pokračujeme v přinášení pravidelného českého překladu čtrnáctideníku od Timothyho Vollmera z Creative Commons zaměřující se na tvorbu politik spojených s problematikou copyrightu. Autorkou překladů je Kateřina Vorlická (kavorlicka@gmail.com)
Opatrně rozbalujte a uvidíte sami
EU – 12. září, datum hlasování o unijní reformě copyrightu se blíží
Léto v Evropě je (téměř) u konce a europoslanci i zastánci autorských práv se vrací zpět k tomu, co bude náplní dvou rušných týdnů, než dojde 12. září ve Štrasburku k hlasování o reformě copyrightu. Krátká rekapitulace: V červenci parlament odmítl kontroverzní návrh reformy autorského práva předložený Výborem Evropského parlamentu pro právní záležitosti. Parlament rozhodl, že směrnice bude projednávána znovu před celým parlamentem. Nyní se parlament zabývá novými podněty, jelikož je stále možné předkládat k diskuzi změny, jež by mohly reformu poopravit. Návrhy musí být předloženy do 5. září.
Minulou neděli se v 11 členských státech unie uskutečnilo 27 veřejných protestů proti hrozivému Článku 13. Webové stránky za záchranu internetu #SaveYouInternet.eu byly znovu spuštěny a jejich prostřednictvím se mohou občané EU obrátit na své europoslance příslušné země a žádat, aby se vyslovili proti dozoru na síti a filtrům nahrávaného obsahu předkládaným v Článku 13.
Na období od 4. do 11. září je naplánován akční týden, během něhož se budou organizace i jednotlivci společně zabývat řadou autorskoprávních otázek včetně článků 13 a 11 (o právech nakladatelů). Na programu jsou i další části návrhu, které se vztahují k vytěžování dat a informací a výjimkám z autorského práva pro vzdělávací účely. Je třeba využít tuto poslední šanci nahlas vyjádřit naše obavy tak důrazně, aby se donesly k europoslancům. Zároveň potřebujeme směřovat konstruktivní změny reformovaného textu tak, aby výsledek sloužil ku prospěchu novým tvůrcům, uživatelům a veřejnosti.
Odkazový rozcestník
- Hollywoodský zpravodaj: Disney se staví proti „horlivým držitelům autorských práv“. Disney natočil dokument o Michaelu Jacksonovi a v hudebním doprovodu použil i některé Jacksonovy písně. Správci zpěvákovy pozůstalosti žalovali filmaře za porušení autorských práv, ale Disney nyní prohlašuje, že začlenění klipů do filmu je zahrnuto do fair use. Směšné.
- Technollama: Copyright a blockchain. Autor blogu je zpět a přináší zajímavý příspěvek o navrhovaném používání blockchainů v souvislosti se správou autorských práv. Ačkoliv by se technologie dala v některých případech dobře využít k licencování nebo registraci copyrightu, Andres varuje před používáním blockchainu k vynucování práv. „Představte si filtry na bázi blockchainu, pro něž neexistuje žádné fair dealing dle common law nebo fair use podle amerického práva – to znamená žádné parodie, žádné výjimky pro vzdělávání, žádné komentáře a žádné zpravodajství. A to všechno proto, že stroj to zamítnul. Pokud systém udělá chybu, není odvolání, jelikož blockchain je neměnný a data zpracovává distribuovaně.
- TechDirt: k umělcům se dostává jen 12% zisků z prodeje jejich hudby. Blog informuje o nové studii, která se zabývá peněžními toky autorských honorářů. Výňatek z článku: „než abychom přemýšleli nad tím, jak nakládáme s hudbou a copyrightem, s každou novou vlnou inovací jednoduše bezmyšlenkovitě uplatníme další autorské honoráře a práva. Proto máme tolik různých příjmů z licencí, jež se v hudebním průmyslu musí platit v podstatě za cokoliv (synchronizační a mechanická práva, právo na zpřístupnění díla veřejnosti a další za všechny nahrávky a skladby).“
Nad čím zůstává rozum stát
Stránka Torrentfreak.com, legitimní informační zdroj, který podává zprávy o právních aspektech v souvislosti s autorskými právy, pirátstvím a technologiemi, je cenzurován takovými poskytovateli internetu, jako je například Virgin Wifi. Poskytovatelé zjevně prostě blokují všechny stránky obsahující ožehavá klíčová slova. Trapné.
Kalendář akcí aneb hajdy z gauče
- 27. – 29. září 2018, Washington, D.C. – Světový kongres o duševním vlastnictví a veřejném zájmu
- 11. – 12. října 2018, Varšava – CopyCamp, setkání zdaleka nejen pro právníky zaměřené na autorská práva
- 16. – 17. října, Berkeley – fórum hledající cesty k otevřenému přístupu Choosing Pathways to OA
- 22. – 28. října 2018 celosvětový Týden otevřeného přístupu
- 26.- 28. října 2018, Londýn – MozFest, interaktivní seminář pro podporu zdravého internetu
- 2.- 4. listopadu 2018, Toronto – konference o otevřeném přístupu OpenCon