Každoročně roste počet prodaných elektronických knih i zařízení, na nichž se e-knihy čtou. Roste i počet knih, které lze pořídit zdarma. Vybrali jsme tři z nich, které by vám neměly uniknout.
Kniha O vzdělávání, o učitelství a tak trochu i o pedagogice. Rozhovory na průsečíku tří generací je společným dílem trojice autorů brněnské Masarykovy univerzity. Josefa Maňáka, Vlastimila Švece a Tomáše Janíka. Kniha vyšla letos a není určena jen pro pedagogy. Lze si v ní přečíst, jak se mění společnost, pohled na vzdělání a tím i na roli učitele.
Kniha Vladana Hoduláka Evropa v mezinárodním měnovém systému se věnuje vztahu mezi mocí, státem a penězi. Vyšla v roce 2015 a dozvíte se v ní, jak jednotlivé segmenty společnosti soupeří o finanční zdroje a jak se nastavují pravidla v rámci národních ekonomik i v mezinárodním peněžním systému.
Nelze opomenout kultovní knihu z roku 2010. Svobodná kultura Lawrence Lessiga pojednává o vývoji autorského práva, kreativitě a svobodném šíření informací. Autor, který mimo jiné vyučuje právo na harvardské univerzitě, je obhájcem myšlenky svobodného softwaru. Angažuje se v hnutí podporující open source software a v roce 2001 založil organizaci Creative Commons.
Další e-knihy zdarma lze najít v katalogu Čítárny Masarykovy univerzity či Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filosofické fakulty Masarykovy univerzity. Větší výběr e-knih zdarma je k dispozici v anglickém jazyce. Na portálu OpenCulture.com lze najít anglické verze textů pro různé formáty (iPad, Kindle apod.). Nejen anglické klasiky (Rudyard Kipling, Jack London, Oscar Wilde, John Locke, James Joyce apod.), ale i francouzské (Guy de Maupassant, Victor Hugo, Honoré de Balzac), ruské (Lev Nikolajevič Tolstoj, Fjodor Dostojevskij, Vladimír Nabokov) či německé (Immanuel Kant, Franz Kafka, Johann Wolfgang von Goethe).
“E-kniha zdarma vždy neznamená, že se jedná o otevřený vzdělávací zdroj, s nímž lze dělat cokoliv. Ale i tak bezplatné zpřístupnění knih v elektronické formě snižuje rozdíly v přístupu k informacím a vzdělávání,” vysvětluje Tamara Kováčová, která v EDUin vede projekt Otevřené vzdělávání.
Kontakty:
Tamara Kováčová, EDUin, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437
Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.
Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.
Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:
- propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
- sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
- prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
- možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.
Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.
Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz
Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.