Polská vláda se soudí o evropskou směrnici ke copyrightu

Každé sdílení se počítá! Pokračujeme v přinášení pravidelného českého překladu čtrnáctideníku od Timothyho Vollmera z Creative Commons zaměřující se na tvorbu politik spojených s problematikou copyrightu. Autorkou překladů je Kateřina Vorlická (kavorlicka@gmail.com)

Opatrně rozbalujte a uvidíte sami

The Maple Leaf Forever by Dennis Jarvis, CC BY-SA 2.0

Kanadská zpráva přinesla svěží vítr do tvorby autorského práva

V návaznosti na nařízenou zprávu o stavu copyrightu zveřejnil Stálý výbor kanadského parlamentu pro průmysl, vědu a technologie (INDU) začátkem června své vyjádření se 36 doporučeními.  Tento dokument vychází z roční studie, veřejných konzultací a slyšení výborů, do nichž se zapojilo mnoho zainteresovaných stran. Obsahem zprávy výboru jsou návrhy na progresivní změny, jež by přispěly k vytvoření vyváženějšího rámce autorského práva. Mezi doporučením nalezneme například:

 

  • přepracování stávajícího seznamu pro fair dealing. Ten by fungoval nikoliv jako výčet úplný, ale pouze ilustrační, čímž by přispěl rozšíření fair dealing. Seznam by byl psán otevřenějším právním jazykem ve smyslu použití obratů jako např., aj.
  • odmítnutí nových omezení pro fair dealing ve vzdělávání; vypracování další studie během tří let
  • zachování současných pravidel pro bezpečné přístavy
  • zamítnutí návrhu koalice organizací FairPlay, který počítal s blokací webů podezřelých z pirátství. Případné blokování stránek by mělo vždy probíhat pod soudním dohledem.
  • rozšíření pravidel proti obcházení ochrany děl tím, že povolíme obcházení zakódování pro zákonné účely (např. v rámci fair dealing)
  • prodloužení zákonné doby ochrany pouze za podmínky, že dojde k ratifikaci obchodní dohody USCMA mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou. Dohoda bude zároveň zakládat i prodloužení registrační povinnosti na dalších 20 let.
  • implementace výjimky pro nové metody analýzy dat (známé též jako text a data mining, TDM)
  • další výzkum negativních dopadů na organizace kolektivní správy s větším důrazem na transparentnost
  • upřednostnění přijímání otevřených licencí před zrušením korunního autorského práva (režim copyrightu pro vládní a státní orgány v zemích Commonwealthu). Díla by se tak stávala např. rovnou veřejným vlastnictvím.

S radostí konstatujeme, že mezi doporučeními nacházíme mnohé myšlenky, které jsme propagovali v rámci svých komentářů a příspěvků včetně doporučení, jež jsme zveřejnili koncem května. V posledních komentářích jsme se vyjadřovali k odmítnutí prodloužení doby ochrany autorského práva, psali jsme o ochraně a případném rozšíření omezení a výjimek např. pro fair dealing. Podporovali jsme to, aby autoři měli možnost přihlásit se o svá práva a doporučovali jsme zahrnout výjimky pro text a data mining.

Odkazový rozcestník 

 

  • Americký kongres se opětovně zabývá zákonem CASE Act, který měl ulehčit vymáhání práv menším právním subjektům s omezeným rozpočtem. Ovšem místo toho, aby se zákon vztahoval pouze na nezávislé držitele autorských práv, je nyní nastaven tak, že jej mohou v celé škále využívat i velké korporace, jejich postupitelé a subjekty, které skupují cizí pohledávky na autorském právu a těží ze soudních sporů.
  • Polská vláda se obrátila na soud se stížností na Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Zpochybňuje zejména Článek 17 o filtrech nahrávaného obsahu. „Máme za to, že tento systém zavádí řešení formou preventivních cenzorních opatření. Takováto cenzura je ovšem zakázaná nejen podle polské ústavy, ale i práva EU, které v Listině základních práv zaručuje právo na svobodu projevu,“ vysvětlil ministr kultury a národního dědictví.
  • cOAlition S, evropská iniciativa, která se zasazuje o okamžité a úplné zavedení otevřeného přístupu, zveřejnila aktuální prováděcí pokyny k plánu S. „Znovu zdůrazňujeme, že přístup po nějaké době nebo takový režim, který neposkytuje licence pro opakované využití materiálů nepředstavuje okamžité a úplné zavedení otevřeného přístupu.“ Výchozí zůstává licence CC BY. Autorská práva zůstávají autorovi či instituci. Lhůta pro implementaci byla prodloužena do 1. ledna 2021. Zkrácená cesta k “převratným dohodám” (zejména přechod k úplnému a okamžitému zavedení otevřeného přístupu) se prodloužila do roku 2024. Poskytovatelé finančních prostředků můžou zvážit výjimky z licence CC BY a v individuálních případech svolit k režimu CC BY-ND.
  • Během celosvětového summitu Creative Commons v Lisabonu účastníci projevili zájem uspořádat v lednu 2020 akce věnované veřejnému majetku. Sebastiaan ter Burg vytvořil krátký dotazník, abychom získali od zájemců více informací. Přidejte se i vy.

Nad čím zůstává rozum stát

Komentář serveru Techdirt k patentovému systému a veřejných investicích v USA: „Značná část nákladů na výzkum a vývoj nových léků se v USA pokrývá z peněz daňových poplatníků. Přesto si velké farmafirmy, které vývoj provádějí, nechávají 100% zisku pro sebe a „díky“ pokroucenému systému patentů tak získávají úplný monopol…“

Kalendář akcí aneb hajdy z gauče

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *