Přijďte se podívat na týdny programování CodeWeek ve dnech od 6. do 21. října

Dvouhodinovka programování pro páry rodič-dítě, celodenní programovací workshop pro děti z druhého stupně či hraní s Beeboty pro školkové děti a jejich rodiče. To jsou příklady aktivit, které si mohou užít účastníci šestého ročníku CodeWeek na desítkách míst po celé ČR a tisících v celé Evropě od 6. do 21. října. Do kampaně se mohou přidávat školy, veřejné instituce ale také firmy.

Evropský týden programování neboli CodeWeek, je festival určený školním dětem, rodičům a středoškolákům a jeho cílem je ukázat, co vše lze programováním vytvořit. Většinou se jedná o otevřené programovací akce ve školách nebo v knihovnách, kde se mladí lidé dozvídají, jak může programování pomáhat při realizaci různých nápadů, jak fungují technologie a jak IT ovlivňuje náš každodenní život. V České republice se připojuje Česká národní koalice pro digitální pracovní místa (tzv. DigiKoalice),  Jednota školských informatiků, Národní ústav pro vzdělávání, Národní centrum bezpečnějšího internetu, EDUin či společnost SAP se soutěží Meet and Code.

Příklady:

  1. října: Úvod do programování s ozoboty (Spolek rodičů a přátel školy gymnázia Elgartova, Brno)
  2. října: 3D tiskem k zajímavějšímu programování (Spolek rodičů při ZŠ Brno)
  3. října: Programuj v Pythonu (ČVUT FJFI, Praha)
  4. října: Základy programování ve Scratchi (Fakultní základní škola Olomouc)
  5. října: Robo Párty – workshop makeITtoday (Prague StartUp Market, Praha)
  6. října: Programování pro každého (Red Hat, Brno)
  7. a 19. října: Ochutnávka programování pro školáky (EURid, Praha)

Přehled akcí naleznete zde.

K pořadatelům v celé republice se průběžně mohou přidávat další zájemci. Naplánovat a realizovat akce pro děti a mládež i širokou veřejnost mohou různé společenské skupiny, např. školy, IT specialisté, ale i firmy nebo počítačové kluby. “CodeWeek dává skvělou možnost nejen knihovnám a školám ukázat, že je zajímá digitální vzdělávání, ale připojit se mohou i firmy. Je skvělé, když firmy podpoří své programátory v tom, aby vyrazili do školy a pomohli tam ve svém pracovním čase dětem ukázat jak takové programování mohou dělat i děti ze školky. Připojit se ale může úplně každý,” říká Daniel Lessner z Jednoty školských informatiků.

CodeWeek umožňuje mladým lidem i jejich rodičům seznámit se s technologiemi, nebo si rovnou vyzkoušet, jak jednoduché může být například programovat nebo využívat digitální aplikaci. To má pomoci motivovat mladé lidi se o kreativní programování zajímat a získat digitální dovednosti, které pro současný svět tolik potřebují,” říká Tamara Kováčová, která v EDUinu koordinuje projekt Otevřené vzdělávání.

Evropský týden programování se koná od 6. do 21. října 2018 a vychází z myšlenky Young Advisors (Mladých poradců), poradní skupiny bývalé komisařky EU pro digitální agendu Neelie Kroesové. Podrobnosti k týdnu najdete na CodeWeek.eu. Ke kampani se každoročně připojuje také Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, které tak pomáhá naplnit Strategii digitálního vzdělávání.

Kontakt:
Daniel Lessner, člen výboru Jednoty školských informatiků a koordinátor webu digivzdelavani.cz, ambasador CodeWeeku
Email: daniel.lessner@jsi.cz
Tel.:  777 202 639

Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437

Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.

Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:

  • propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
  • sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
  • prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
  • možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
    prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.

Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.

Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz

Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *