Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič a jsou na sebe mnohem přísnější

Pro mnohé žáky a studenty je psaní článku na Wikipedii jejich první publikační činností, kdy svůj text či závěry předkládají veřejnosti. Musí důkladněji zacházet se zdroji či jsou nuceni opakovaně číst a upravovat text, aby byl výstižný a srozumitelný.

Práce s Wikipedií dává školnímu úkolu nový rozměr, ať už se jedná o úpravy, aktualizace, vkládání fotografií či překlad nebo přímo napsání nového článku. Nejde jen o splnění požadavků učitele, ale o vytváření obsahu, který bude sloužit veřejnosti. Studenti používáním wiki systému posilují digitální gramotnost, jsou nuceni přesněji pracovat se zdroji i citacemi a především kultivovat text.

Zveřejňováním článků a editací hesel na Wikipedii se studenti učí především vysvětlovat složité věci jednoduchým způsobem a přebírají za svou práci zodpovědnost. “Studenti si prohlubují nejen odborné znalosti, ale také  jazykové dovednosti, jako je jasné vyjadřování, schopnost formulovat srozumitelnou větu nebo cit pro jednoduchost a jednoznačnost. Studenti také získávají přístup ke kvalitním otevřeným zdrojům, učí se informace filtrovat a správně citovat,” říká učitel Karel Drbal z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Ukázky článků, které vytvořili studenti:

Katedrála svaté Alžběty v Košicíc

Akce pro klima

Keelingova křivka

Tvorba či úpravy hesel na Wikipedii jsou zatím spíše aktivitou vysokoškoláků, drobné aktualizace však zvládají i žáci základních a středních škol. “Práce s Wikipedií je v souladu s cíli Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Navíc články na Wikipedii jsou pod otevřenou licencí Creative Commons, která umožňuje text měnit a kombinovat ho s dalšími materiály. Umožňuje i další šíření, případně využití pro komerční účely. Je to nejotevřenější přístup v šíření vzdělávacích zdrojů,” sděluje koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání Tamara Kováčová z EDUin.

Na podporu práce s Wikipedií proto její správci vedou od letošního září projekt Uč (s) Wiki, který je zaměřený na základní a střední školy. Pro vysokoškoláky již od roku 2011 běží projekt Studenti píší Wikipedii. Instruktážní video o vytváření článků na Wikipedii najdete zde.

Kontakt:

Tamara Kováčová, EDUin, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání

Email: tamara.kovacova@eduin.cz

Tel.: 603 942 437

Gabriela Boková, Wikimedia Česká republika, manažerka vzdělávacích aktivit
Email: gabriela.bokova@wikimedia.cz

Tel.: 723 734 968
Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.

Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:

  • propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
  • sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
  • prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
  • možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
    prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.

Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.

Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz

Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *