Stát chce najít mezi mladými lidmi talenty a obout se do jejich vzdělávání

Biologie, chemie, programovatelné automaty či pomocné vědy historické jsou příklady kurzů, které si budou moci vybrat talentovaní studenti ve věku třináct až devatenáct let. Kurzy budou vedeny on-line formou, ale i prostřednictvím pravidelných soustředění a exkurzí na odborných pracovištích.

Pod hlavičkou projektu Talnet chce ministerstvo školství mezi náctiletými vyhledat talenty a přilákat je takzvané T-kurzy. Ty budou probíhat on-line, začínají 10. října a potrvají do května. Studenti se mohou účastnit i prezenčních soustředění, exkurzí přímo v terénu a budou podnikat aktivity zaměřené na odborný a osobnostní rozvoj. Studium zabere dvě až tři hodiny týdně. Díky internetu si mohou účastníci T-kurzů rozložit studium podle svých možností.

T-kurzy kopírují rozložení školního roku a jsou pod vedením instruktora zakončeny projektovou seminární prací. V případě, že student úspěšně obhájí projekt před spolužáky z T-kurzů, získá osvědčení o absolvování studia pro talentované.

Oceňuji, že Talnet nabízí možnost studovat i oblasti, které nejsou tak typické pro rozvrhy školních předmětů, jako je například antropologie. Mnoho věcí se dnes učíme především mimo školu a Talnet se na tento trend snaží reagovat a dělat jej dostupným všem,” doplňuje koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání Tamara Kováčová z EDUin.

Talnet pořádá Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), který je podřízenou organizací ministerstva školství.

Přihlásit se do T-kurzů je možné do 2. října na stránkách projektu Talnet.

Kontakt:

Tamara Kováčová, EDUin, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání

Email: tamara.kovacova@eduin.cz

Tel.: 603 942 437

 

Vojtěch Tutr, NIDV, mediální zástupce projektu Talnet

Email: tutr@nidv.cz

Tel: 777 526 649

www.Talnet.cz

www.Talentovani.cz

Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.

Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:

  • propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
  • sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
  • prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
  • možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
    prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.

Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.

Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz

Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.

2 komentáře u „Stát chce najít mezi mladými lidmi talenty a obout se do jejich vzdělávání

  1. Jana

    Dobrý den!Oceňuji podporu talentovaných,ale myslím si,že věk od13 let je pozdě-syn má od1.třídy uvedeno v psychologickém posudku zSPC“nadání“,zPPP taktéž,ale je mu to k ničemu.Dle tř.učitelky“na něj nemá čas,musí se věnovat slabším“Ptám se,kde je podpora těchto mladších dětí,jejich náboj a ochota vzdělávat se je ve13letech již obroušena školními zkušenostmi a informací „takovéto nasazeníTi pro zvládnutí školy stačí,víc se snažit nemusíš“…!!!Tímto stát též přichází o zajímavé mozky,nadání…Nejsme z žádného velkého města a to je další kámen úrazu pro dětí z menších obcí- buďto je někam dovezou rodiče(Co mají dělat dřív?Vydělávat na rodinu,nebo naopak dělat dopravce bez výdělku?!),nebo mají smůlu,potažmo celá společnost…Syn je ve4.třídě a vše podporuje to,co jsem uvedla výše…

    1. PhDr. Eva Vondráková

      Vážená paní Jano (a další opravdoví zájemci o problematiku vzdělávání a výchovy nadaných a mimořádně nadaných dětí), podívejte se, prosím, na webové stránky Společnosti pro talent a nadání (STaN): http://www.talent-nadani.cz. STaN zahájila svou činnost již ve školním roce 1988/89. Vznkla jako pobočka mezinárodní společnosti ECHA (Evropská rada pro vysoké schopnosti, jejch výzkum a rozvoj). Zabývá se nadáním v různých oblastech, u jedinců všeho věku, zdravých i handicapovaných. Především se však zabývá intelektovým nadáním dětí/žáků/studentů. Sdružuje odborníky, zejména pedagogy a psychology, ale také rodiče nadaných dětí. K činnosti STaN patří například pořádání Pracovních dnů STaN, konferencí, včetně prestižní 19.bienální konference WCGTC (Světové rady pro nadané a talentované děti), která se konala v Praze, 8.-12.srpna 2011. 6.STaN konference se konala 28. a 29.11.2016 na radnici Prahy 13 a na Mensa gymnáziu. Od ledna 1993 organizujeme pravidelná setkání Klubu rodičů (nyní rodičů a učitelů). Nejbližší, 155.setkání se koná ve čtvrtek, 8.12.2016. Snažíme se pomáhat v řešení problémů, spojených se vzděláváním a výchovou nadaných dětí v celé ČR. Pro ty, kteří jsou dále od Prahy, se snažíme najít řešení ve spolupráci s našimi kolegy, kteří jsou blíže místa bydliště těch, kdo nás požádají o radu či pomoc. Máme přehled o aktuálním dění a trendech ve vzdělávání nadaných ve světě a spolupracujeme se špičkovými zahraničními odborníky. Ve své činnosti ctíme odbornost a etiku. Více informací najdete na našich webových stránkách. Za STaN, PhDr. Eva Vondráková, předsedkyně, spoluautorka kapitoly o vzdělávání nadaných v Bílé knize MŠMT 2001, projeku Mensa G aj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *