Biologie, chemie, programovatelné automaty či pomocné vědy historické jsou příklady kurzů, které si budou moci vybrat talentovaní studenti ve věku třináct až devatenáct let. Kurzy budou vedeny on-line formou, ale i prostřednictvím pravidelných soustředění a exkurzí na odborných pracovištích.
Pod hlavičkou projektu Talnet chce ministerstvo školství mezi náctiletými vyhledat talenty a přilákat je takzvané T-kurzy. Ty budou probíhat on-line, začínají 10. října a potrvají do května. Studenti se mohou účastnit i prezenčních soustředění, exkurzí přímo v terénu a budou podnikat aktivity zaměřené na odborný a osobnostní rozvoj. Studium zabere dvě až tři hodiny týdně. Díky internetu si mohou účastníci T-kurzů rozložit studium podle svých možností.
T-kurzy kopírují rozložení školního roku a jsou pod vedením instruktora zakončeny projektovou seminární prací. V případě, že student úspěšně obhájí projekt před spolužáky z T-kurzů, získá osvědčení o absolvování studia pro talentované.
„Oceňuji, že Talnet nabízí možnost studovat i oblasti, které nejsou tak typické pro rozvrhy školních předmětů, jako je například antropologie. Mnoho věcí se dnes učíme především mimo školu a Talnet se na tento trend snaží reagovat a dělat jej dostupným všem,” doplňuje koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání Tamara Kováčová z EDUin.
Talnet pořádá Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), který je podřízenou organizací ministerstva školství.
Přihlásit se do T-kurzů je možné do 2. října na stránkách projektu Talnet.
Kontakt:
Tamara Kováčová, EDUin, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437
Vojtěch Tutr, NIDV, mediální zástupce projektu Talnet
Email: tutr@nidv.cz
Tel: 777 526 649
Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.
Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.
Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:
- propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
- sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
- prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
- možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.
Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.
Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz
Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.
Dobrý den!Oceňuji podporu talentovaných,ale myslím si,že věk od13 let je pozdě-syn má od1.třídy uvedeno v psychologickém posudku zSPC“nadání“,zPPP taktéž,ale je mu to k ničemu.Dle tř.učitelky“na něj nemá čas,musí se věnovat slabším“Ptám se,kde je podpora těchto mladších dětí,jejich náboj a ochota vzdělávat se je ve13letech již obroušena školními zkušenostmi a informací „takovéto nasazeníTi pro zvládnutí školy stačí,víc se snažit nemusíš“…!!!Tímto stát též přichází o zajímavé mozky,nadání…Nejsme z žádného velkého města a to je další kámen úrazu pro dětí z menších obcí- buďto je někam dovezou rodiče(Co mají dělat dřív?Vydělávat na rodinu,nebo naopak dělat dopravce bez výdělku?!),nebo mají smůlu,potažmo celá společnost…Syn je ve4.třídě a vše podporuje to,co jsem uvedla výše…
Vážená paní Jano (a další opravdoví zájemci o problematiku vzdělávání a výchovy nadaných a mimořádně nadaných dětí), podívejte se, prosím, na webové stránky Společnosti pro talent a nadání (STaN): http://www.talent-nadani.cz. STaN zahájila svou činnost již ve školním roce 1988/89. Vznkla jako pobočka mezinárodní společnosti ECHA (Evropská rada pro vysoké schopnosti, jejch výzkum a rozvoj). Zabývá se nadáním v různých oblastech, u jedinců všeho věku, zdravých i handicapovaných. Především se však zabývá intelektovým nadáním dětí/žáků/studentů. Sdružuje odborníky, zejména pedagogy a psychology, ale také rodiče nadaných dětí. K činnosti STaN patří například pořádání Pracovních dnů STaN, konferencí, včetně prestižní 19.bienální konference WCGTC (Světové rady pro nadané a talentované děti), která se konala v Praze, 8.-12.srpna 2011. 6.STaN konference se konala 28. a 29.11.2016 na radnici Prahy 13 a na Mensa gymnáziu. Od ledna 1993 organizujeme pravidelná setkání Klubu rodičů (nyní rodičů a učitelů). Nejbližší, 155.setkání se koná ve čtvrtek, 8.12.2016. Snažíme se pomáhat v řešení problémů, spojených se vzděláváním a výchovou nadaných dětí v celé ČR. Pro ty, kteří jsou dále od Prahy, se snažíme najít řešení ve spolupráci s našimi kolegy, kteří jsou blíže místa bydliště těch, kdo nás požádají o radu či pomoc. Máme přehled o aktuálním dění a trendech ve vzdělávání nadaných ve světě a spolupracujeme se špičkovými zahraničními odborníky. Ve své činnosti ctíme odbornost a etiku. Více informací najdete na našich webových stránkách. Za STaN, PhDr. Eva Vondráková, předsedkyně, spoluautorka kapitoly o vzdělávání nadaných v Bílé knize MŠMT 2001, projeku Mensa G aj.