Tisková zpráva, 4. března 2016, v Praze
V druhém březnovém týdnu se uskuteční již pátý celosvětový ročník Týden otevřeného vzdělávání, jehož cílem je upozornit na tvorbu a šíření otevřených vzdělávacích zdrojů. Do aktivit se zapojí například Aliance pro otevřené vzdělávání, Wikimedia ČR, Iuridicum Remedium, Národní technická knihovna, Amnesty International, Creative Commons, Pedagogická fakulta MU či Google Education Group. Poprvé byl tento vzdělávací festival uveden v roce 2012, v Česku se koná podruhé. Zapojuje se do něj hned několik organizací v Čechách i na Moravě.
Ve dnech 7. až 11. března se na podporu tvorby a rozvoje otevřených vzdělávacích zdrojů (angl. Open Educational Resources – OER) uskuteční v několika městech Týden otevřeného vzdělávání. Vzdělávací off-line i on-line akce jsou jsou otevřeny všem a zdarma.
Zde najdete výčet akcí:
8. března
Aliance pro otevřené vzdělávání, Skautský institut, Praha. Akvárium: Co děláme a co musíme udělat, aby se Strategie digitálního vzdělávání stala skutečností: Otevřené vzdělávání je součástí vládou přijaté digitální strategie, proto je nutné usilovat v její naplnění.
8 – 10. březen
Metodický portál RVP.CZ, webinář. Vyhledávání a citace otevřených výukových zdrojů – zaměřeno na obrázky a fotografie, Hudební výchova napříč předměty, Školní zralost x odklad školní docházky. Série večerních webinářů se zkušenými odborníky.
9. březen
Gymnázium Na Zatlance ve spolupráci s Amnesty International, Praha. Setkání s tiskovou mluvčí Amnesty International Martinou Pařízkovou: jak vypadá práce tiskové mluvčí a jak se realizují a vyhodnocují komunikační kampaně.
9. března
Creative Commons Česká republika, Národní technická knihovna, Praha. Workshop: veřejné licence ve službách otevřeného vzdělávání: jak otevřeně publikovat a šířit své učebních materiály, výzkumné výsledky a za jakých podmínek volně šířené materiály používat.
9. března
Aliance pro otevřené vzdělávání, Skautský institut, Praha. Seminář Otevřené vzdělávání: celodenní seminář. Zjistěte, jak si prostřednictvím otevřeného vzdělávání usnadnit práci a pomoci její výsledky lépe šířit.
9. března
Wikimedia Česká republika. FOTOworkshop: Jak na architekturu: workshop o focení architektury, městské krajiny a techniky fotografie.
10. březen
Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Brno. Internet a otevřené vzdělávání: Jak ve výuce využívat otevřené vzdělávacé zdroje jako TED, Khan Academy, Coursera, Seduo.cz, edX, Mimo školu, Wikipedia a YouTube.
10. — 11. březen
Kabinet informačních studií a knihovnictví (KISK) Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Brno. Den webinářového vzdělávání: jak připravit on-line kurs, jak vybrat vhodný tablet a používat jej při lektorování či práce s operačním systémem Android.
11. březen
Google Education Group Novojičínsko, Gymnázium Nový Jičín. Otevřené vzdělávání a vzdělávací zdroje: jak ve výuce používat otevřené vzdělávací zdroje.
12. březen
Wikimedia Česká republika, USE-IT Prague, Praha. Jak zkrotit fotky v GIMPu: výuka práce v grafickém editoru se zaměřením fotografie, koláže a fotomontáže.
“Připojením se k Týdnu otevřeného vzdělávání se přidáváme k celosvětovému vzdělávacímu trendu. Ten se v Česku projevuje rostoucím počtem vzdělávacích materiálů pod otevřenou licencí i zájmem o téma OER. Například do Aliance pro otevřené vzdělávání vstupují každý týden noví členové,” sděluje Tamara Kováčová z EDUinu, kde koordinuje projekt Otevřené vzdělávání.
Výčet akcí k Týdnu otevřeného vzdělávání: zde
Kontakt: Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání
Email: tamara.kovacova@eduin.cz
Tel.: 603 942 437
Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.
Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015 s cílem podpořit rozvoj otevřených vzdělávacích zdrojů.
Hlavními zájmy Aliance pro otevřené vzdělávání jsou:
- propagace vytváření postupů, metodik, znalostí a vzdělávacích materiálů mezi vzdělavateli a také vzdělávanými,
- sledování a napomáhání naplňování cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání,
- prosazování podmínky, aby všechny učební materiály, které byly vytvořeny s přispěním veřejným zdrojů respektovaly “universal design” (design pro všechny),
- možnost volně nakládat s výstupy, které jsou financované z veřejných zdrojů, pokud to nenarušuje duševní a průmyslová práva,
prosazování principů otevřeného vzdělávání do politik České republiky a Evropské unie.
Podmínkou členství v Alianci pro otevřené vzdělávání je signace Charty pro otevřené vzdělávání.
Více informací naleznete na www.otevrenevzdelavani.cz
Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.