Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech: online seminář 24. 11. 2021 od 20:00 na RVP.CZ

Datum / čas
Date(s) - 24/11/2021
20:00 - 21:00

Kategorie


Mgr. Kateřina Círová, Dis. učí výtvarnou výchovu na druhém stupni od šesté po devátou třídu, a tak se může dlouhodobě věnovat rozvíjení výtvarného myšlení starších žáků jako nezbytné součásti výtvarné činnosti žáků. Přijměte pozvání na její webinář a nechte se inspirovat. Online seminář se uskuteční 24. listopadu 2021 od 20:00 na Metodickém portálu RVP.CZ.

Výroba vaječné tempery a její následné využití v umělecké činnosti mohou do hodin výtvarné výchovy na základní škole přinést žákům atraktivní zážitky. Především pro badatelsky orientované žáky, kteří rádi objevují skutečnosti na základě vlastních zkušeností, v tomto případě objevují proces výroby temperové barvy na bázi vaječné emulze smíšené s práškovými pigmenty.

Ale i umělecky orientovaní žáci, pro které je podstatnější tvůrčí část aktivity – samotná malba vaječnou temperou, často vnímají proces výroby tempery téměř jako magický rituál předcházející samotnému uměleckému aktu. Současně nabízí práce s vaječnou temperou ve výuce mnoho mezipředmětových integrací, kdy jsou odhalovány vzájemné souvislosti mezi poznatky jednotlivých předmětů. Může jít o chronologické vazby v dějepisných tématech, například středověké malířství, kde vaječná tempera zaujímá významné místo v zobrazování dobového světa, nebo synchronní vazby v přírodovědných předmětech, například vlastnosti kapalin či elektromagnetické záření a vnímání světla.

Cíle setkání:

  • Podělit se s pedagogy o zkušenosti, jak propojovat mezipředmětové obsahy učiva a vzdělávací cíle a na konkrétním příkladu ukázat možnosti učení v souvislostech.
  • Sdílet inspirace v podobě výtvarných úkolů a námětů, které obohacují výtvarnou výchovu o badatelsky orientované metody ve výuce.
  • Poukázat na význam kognitivních cílů ve výtvarné výchově a představit příklad, jak tyto cíle ve výtvarné výchově vyváženě kombinovat s afektivními a psychomotorickými cíli.

Obsah setkání:

  • Ukázka výtvarného úkolu pro žáky 7. ročníku – malba vaječnou temperou.
  • Seznámení s výrobou tempery na bázi vaječného emulze podle receptu Bohuslava Slánského (Technika malby. I. díl – Malířský a konservační materiál, Praha 1953).
  • Představení mezipředmětové integrace obsahů učiva ve výtvarné výchově, v dějepise, v českém jazyce a v občanské výchově.

Setkání je ZDARMA.

Lektorka:

Mgr. Kateřina Círová, Dis. – učitelka výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ Kunratice

Co potřebujete k účasti na online setkání?

  • počítač připojený na internet
  • bedničky nebo sluchátka

Vstup do místnosti se otevře zhruba 15 minut před začátkem na této stránce. Pokud budete na stránce čekat, prosíme, zkuste občas obnovit stránku (zmáčkněte klávesu F5).

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *