Využití stovkové tabulky pro rozvoj klíčových kompetencí v matematice na 1. stupni ZŠ: online seminář 23. 3. 2022 od 20:00 na RVP.CZ

Datum / čas
Date(s) - 23/03/2022
20:00 - 21:00

Kategorie


Praktickou ukázku využití jednoduché pomůcky ve výuce matematiky si pro vás připravily lektorky Mgr. Sylva Peclinovská a doc. RNDr. Darina Jirotková, Ph.D. Online seminář se uskuteční 23. března 2022 od 20:00 na Metodickém portálu RVP.CZ.

Anotace:

Stovková tabulka je důležitý nástroj při rozvoji porozumění přirozeného čísla. Žáci přirozené číslo poznávají nejprve jako počet objektů a stovková tabulka pak propojí tyto žákovy představy se strukturou čísel. Jako každá jiná struktura čísel i stovková tabulka nabízí velkou škálu různorodých aktivit, při kterých žáci nejen procvičují početní operace, ale i prohlubují porozumění zápisu čísel v desítkové soustavě a umožňují objevovat zajímavé vazby.

Cíle setkání:

Naším hlavním cílem je představit řadu aktivit, které poskytnou učiteli ucelený pohled na práci se stovkovou tabulkou napříč ročníky i různými oblastmi matematiky. Cílem je též poukázat na schopnosti, dovednosti, znalosti (kompetence), které se při každé aktivitě u žáků rozvíjejí.

Obsah setkání:

  • práce s uspořádáním čísel ve stovkové tabulce
  • využití stovkové tabulky pro procvičování operací sčítání a odčítání a poznávání vazeb mezi nimi
  • využití stovkové tabulky pro porozumění operacím násobení a dělení i vazeb mezi nimi
  • stovková tabulka jako nástroj pro řešení některých typů slovních úloh
  • Komu je setkání určeno:
  • zejména pro učitele na 1. stupni ZŠ

Setkání je ZDARMA.

Lektorky:

doc. RNDr. Darina Jirotková, Ph.D. – docentka na Pedagogické fakultě v Praze, připravuje budoucí učitele 1. st. ZŠ z matematiky a didaktiky matematiky, úzce spolupracuje se sítí učitelů 1. st. ZŠ, je spoluautorkou učebnic matematiky pro 1. st. ZŠ, je členkou Národního kabinetu Matematika a její aplikace

Mgr. Sylva Peclinovská, Ph.D. – učitelka 1. stupně ZŠ, je lektorkou vzdělávacích aktivit souvisejících s výukou matematiky 1. stupně ZŠ, je členka Národního kabinetu Předškolního a prvostupňového vzdělávání


Co potřebujete k účasti na online setkání?

  • počítač připojený na internet
  • bedničky nebo sluchátka

Vstup do místnosti se otevře zhruba 15 minut před začátkem na této stránce. Pokud budete na stránce čekat, prosíme, zkuste občas obnovit stránku (zmáčkněte klávesu F5).

Aktuálně je limit účastníků stanoven na 300, nicméně pokud se na webinář nedostanete, během pár dnů po odvysílání webináře bude k dispozici jeho záznam. Vše najdete na adrese: https://webinare.rvp.cz/. Děláme vše pro to, abychom mohli počet účastníků navýšit.

Potvrzení o účasti
Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *