O této příručce

Téma „otevřeného vzdělávání“ (open education) se stává v mnoha souvislostech stále populárnější. Tato příručka poskytuje užitečné informace čtenářům s mnoha různými zájmy, kteří se chtějí dozvědět více o konceptu otevřeného vzdělávání, a pomůže jim vypořádat se s řadou situací z praxe.

Doufáme, že se jako „živý“ dokument bude stále vyvíjet a odrážet nemodernější výsledky výzkumu a inovací v této oblasti, a pomáhat vzdělávací komunitě v lepším pochopení hodnoty otevřeného vzdělávání.

Původním záměrem při psaní této příručky bylo pouze pokrytí otevřených dat v oblasti vzdělávání. Jak však projekt postupoval, usoudili jsme, že širší rozsah by umožnil čtenářům lépe pochopit součinnost a překrývání různých aspektů otevřeného vzdělávání, jako jsou otevřené zdroje, otevřená data, otevřené postupy a otevřená kultura.

Byli jsme vedeni myšlenkou, že příručka se bude i nadále vyvíjet a růst díky zapojení vzdělávacího společenství, které má podporovat. Nejnovější verze této příručky obsahuje:

 • Přehled různých součástí ekosystému otevřeného vzdělávání
 • Informace o užitečných nástrojích a softwaru
 • Užitečné odkazy
 • Slovníček pojmů obvykle používaných v otevřeném vzdělávání
 • Případové studie a příklady z praxe
 • Odpovědi na často kladené otázky
 • Diskuze o klíčových problémech otevřeného vzdělávání

K vytvoření této příručky přispělo mnoho organizací i jednotlivců se vztahem k pracovní skupině pro otevřené vzdělávání. Tito přispěvatelé jsou uvedeni v části Poděkování.

Tato příručka je distribuována prostřednictvím LinkedUpProject (WP4: Komunitní vytváření a šíření) pod vedením OpenKnowledge.

2 komentáře u „O této příručce

 1. Jana Dlouhá

  Dobrý den, jak se správně cituje tato Příručka?
  Díky za odpověď (příp. prosím uveďte na této stránce)
  JD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *