O této příručce

Téma „otevřeného vzdělávání“ (open education) se stává v mnoha souvislostech stále populárnější. Tato příručka poskytuje užitečné informace čtenářům s mnoha různými zájmy, kteří se chtějí dozvědět více o konceptu otevřeného vzdělávání, a pomůže jim vypořádat se s řadou situací z praxe.

Doufáme, že se jako „živý“ dokument bude stále vyvíjet a odrážet nemodernější výsledky výzkumu a inovací v této oblasti, a pomáhat vzdělávací komunitě v lepším pochopení hodnoty otevřeného vzdělávání.

Původním záměrem při psaní této příručky bylo pouze pokrytí otevřených dat v oblasti vzdělávání. Jak však projekt postupoval, usoudili jsme, že širší rozsah by umožnil čtenářům lépe pochopit součinnost a překrývání různých aspektů otevřeného vzdělávání, jako jsou otevřené zdroje, otevřená data, otevřené postupy a otevřená kultura.

Byli jsme vedeni myšlenkou, že příručka se bude i nadále vyvíjet a růst díky zapojení vzdělávacího společenství, které má podporovat. Nejnovější verze této příručky obsahuje:

 • Přehled různých součástí ekosystému otevřeného vzdělávání
 • Informace o užitečných nástrojích a softwaru
 • Užitečné odkazy
 • Slovníček pojmů obvykle používaných v otevřeném vzdělávání
 • Případové studie a příklady z praxe
 • Odpovědi na často kladené otázky
 • Diskuze o klíčových problémech otevřeného vzdělávání

K vytvoření této příručky přispělo mnoho organizací i jednotlivců se vztahem k pracovní skupině pro otevřené vzdělávání. Tito přispěvatelé jsou uvedeni v části Poděkování.

Tato příručka je distribuována prostřednictvím LinkedUpProject (WP4: Komunitní vytváření a šíření) pod vedením OpenKnowledge.

2 komentáře u „O této příručce

 1. Jana Dlouhá

  Dobrý den, jak se správně cituje tato Příručka?
  Díky za odpověď (příp. prosím uveďte na této stránce)
  JD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *