Novinky ze světa OER

1. Kampaň asociace Communia #RIGHTCOPYRIGHT vyzývá k rozumným reformám, které ve vzdělávání usnadní využívání materiálů chráněných autorským právem. Autorské právo by mělo podporovat – ne mařit – výuku a studium. Podepište petici dřív, než vyprší lhůta!

https://rightcopyright.eu/


2. Sbohem open.whitehouse.gov. Trumpova administrativa jej zrušila. Býval to portál s údaji z Bílého domu, se záznamy o návštěvnících a veřejně přístupnými údaji o závazcích. Nyní jste odtud přesměrováni na veřejnou stránku s téměř nulovou informační hodnotou.

3. Zde najdete dlouhé čtení o desetileté sáze s Google Books. Stojí za prověření.

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/04/the-tragedy-of-google-books/523320/

 

 

4. Výrobce zemědělských strojů John Deere se ocitnul v centru polemik spojených s hnutím „právo na opravu“. John Deere vysvětloval Americkému úřadu pro autorské právo, že jelikož traktory, které prodávají, obsahují software a jelikož je tento software licencován a ne prodáván, kupující tohoto traktoru ho ve skutečnosti nevlastní. Tvrdí, že tento člověk je pouze držitelem licence a že je povinen používat traktor podle licenčních podmínek. Vzhledem k ustanovením DMCA by to mohlo znamenat zákaz pro zemědělce, kteří obcházejí DRM tohoto softwaru, aby porozuměli fungování traktoru a opravovali si ho sami.

https://boingboing.net/2017/04/22/drm-eschatology.html

 

 

5. Australská vládní agentura pro evidenci autorských práv využívá finanční prostředky určené pro autory namísto toho, aby bojovala proti progresivní reformě autorských práv. V Austrálii v současné době probíhá revize autorského práva a Komise pro produktivitu již doporučila rozsáhlé změny zahrnující též zavedení spravedlivého využití.

http://www.theage.com.au/federal-politics/political-news/copyright-agency-diverts-funds-meant-for-authors-to-15m-fighting-fund-20170420-gvol0w.html

 

 

6. Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických schválila H. R. 1695. Návrh zákona by dal prezidentovi – nikoli řediteli Kongresové knihovny – pravomoc jmenovat ředitele Úřadu pro autorská práva. Pozice by podléhala schválení Senátu a byla by obsazována na dobu 10 let (s možností obnovení). CC a další občanské organizace namítají, že přesun tohoto systému podávání zpráv mimo systém knihovny vystavený veřejnému zájmu by měl negativní dopad na uživatele a na přístup k informacím, protože by jen poskytl Hollywoodu a dalším mocným držitelům práv větší vliv na tvorbu politiky Úřadu pro autorská práva. Návrh bude muset projít Senátem a být podepsán prezidentem, aby se stal zákonem.

https://creativecommons.org/2017/03/29/house-bill-politicize-register-copyrights/

 

 

7. Iniciativa Chan-Zuckerberg investuje do předtiskové služby bioRxiv. „Pokud hodláme vyléčit všechny nemoci a chceme, aby se toho dočkaly naše děti, musíme urychlit rozvoj vědy. Jedna věc, která nás dnes zpomaluje, je, že může trvat rok i déle, než se zveřejní výzkum ve vědeckém časopise.“

https://www.forbes.com/sites/matthewherper/2017/04/26/mark-zuckerbergs-philanthropic-vehicle-backs-effort-to-chang-scientific-publishing/

 

 

8. Státní univerzita v Louisianě (LSU) žaluje společnost Elsevier za porušení smlouvy, protože znemožnila veterinární fakultě LSU a jejím studentům přístup k obsahu Elsevier, který již byl licencován knihovnami LSU.

http://policynotes.arl.org/?p=1537

 

 

9. Sean Flynn má k dispozici několik aktualizací z poslední schůze Stálého výboru WIPO o autorském právu a souvisejících právech. Na jednání se diskutovalo o tom, jak podpořit omezení a výjimky z autorského práva pro knihovny a vzdělávání.

http://infojustice.org/archives/38083

http://infojustice.org/archives/38087

 

 

10. Knihovny ruší odběry časopisu „Big Deal“. Zde najdete zajímavý vhled (včetně dat) do současné situace.

https://scholarlykitchen.sspnet.org/2017/05/01/wolf-finally-arrives-big-deal-cancelations-north-american-libraries/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *