Co je vytvořeno za veřejné peníze, má být i veřejně dostupné

Jakýkoliv vzdělávací materiál podpořený veřejnými penězi, dotacemi či granty, by měl být všem přístupný pro další využití. Starší i současné dotační výzvy, v nichž se rozdělují evropské peníze, podmiňují jejich přidělení nutností zajistit otevřený přístup k podpořeným vědeckým publikacím či výukovým podkladům. Přesto tato podmínka často není dodržena.

Publikace, brožury, příručky apod. podpořené z evropských vzdělávacích projektů by měl mít možnost stáhnout a dále využívat každý občan České republiky. V databázi výstupů z evropských projektů se ovšem neobjevují všechny publikace. Je to proto, že ne všichni příjemci splní tuto podmínku, a zároveň kontrolující úředníci nevěnují jejímu naplnění dostatečnou pozornost: „Právo na přístup k publikacím, na jejichž tvorbu jsme jako společnost přispěli, je neoddiskutovatelné. Proto by měli úředníci dostupnost výstupů z evropských projektů důsledně kontrolovat,“ říká Tamara Kováčová, koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání z EDUin o.p.s.

Slogan Co je za veřejné peníze, má být veřejné se samozřejmě nevztahuje jen na evropské dotace, totéž platí i pro další texty a publikace vznikající za peníze ze státního rozpočtu, ale právě nedostupnost výstupů evropských projektů, je v tuto chvíli nejvíce viditelný problém na cestě České republiky k otevřeným vzdělávacím zdrojům.

 

Kontakt: Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání

Email: tamara.kovacova@eduin.cz

Tel.: 603 942 437

 

Poznámky:

 

Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015, a to přijetím a schválením Charty pro otevřené vzdělávání. Sledujte web www.otevrenevzdelavaní.cz

Znění Charty pro otevřené vzdělávání najdete ZDE.

Signatáři Charty požadují např. podporu digitální gramotnosti dětí, mladých lidí i dospělých a především vzdělavatelů, stejně tak i systémové řešení pro zveřejňování všech analytických, výzkumných či datových výstupů, které vznikly za podpory veřejných zdrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *