Smutný den pro internet: Evropský parlament schvaluje škodlivou reformu copyrightu

Každé sdílení se počítá! Pokračujeme v přinášení pravidelného českého překladu čtrnáctideníku od Timothyho Vollmera z Creative Commons zaměřující se na tvorbu politik spojených s problematikou copyrightu. Autorkou překladů je Kateřina Vorlická (kavorlicka@gmail.com)

Evropský parlament 26. března ve Štrasburku odhlasoval přijetí Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Pro novelu hlasovalo 348 poslanců ku 274 hlasům proti, 36 poslanců se zdrželo hlasování. V dokumentu nadále  zůstává onen zhoubný Článek 13, jež bude téměř po všech internetových platformách založených za účelem zisku požadovat buď zvláštní povolení pro každý uživatelem nahraný obsah, nebo instalaci filtrů nahrávaného obsahu a cenzuru nahrávaných materiálů. Tím se platformy vyhnou tomu, aby nesly odpovědost za případné porušení autorských práv. Prošel rovněž Článek 11, který prosadí nové agregátory plateb vydavatelům za  odkazy k jejich článkům.

Zaznamenali jsme mohutnou vlnu protestů proti Článku 13 a nebezpečí z něj plynoucí pro hospodářskou soutěž, kreativitu a svobodu projevu. Na peticích se sešlo více než 5 milionů podpisů, europoslancům dorazily hromady emailů a výzev, 170 tisíc lidí vyšlo do ulic, velké webové stránky a portály společenství potemněly. Před nebezpečím novely varovali akademičtí pracovníci, zástupci sdružení spotřebitelů, vedení podniků i  start-up projektů, osobnosti internetového světa i  zvláštní zpravodaj OSN pro svobodu projevu. Přes veškerou snahu to nestačilo k tomu, aby se unijní zákonodárci nechali přesvědčit a změnili svůj náhled na souhrnné a  škodlivé opatření, které převrátí web vzhůru nohama.

Odkazový rozcestník

  • Creative Commons se ohradilo proti vysvětlení společnosti IBM, která obhajovala vytvoření datasetu s využitím obrázků chráněných CC licencí snahou zdokonalit technologii pro rozpoznávání obličejů. Výkonný ředitel Creative Commons Ryan Merkley napsal, že „licence CC jsou navržené proto, aby řešily konkrétní omezení spojená s restriktivními autorskými právy. To úspěšně splňují. Autorské právo však není vhodný nástroj k ochraně soukromí jednotlivců, nepředstavuje řešení pro etické otázky vývoje umělé inteligence. Není vhodné ani pro regulaci sledovacích technologií používaných na internetu.”
  • Michael Geist napsal o kanadské reformě autorského práva jako o strukturálním mechanismu pro podporu inovací v zemi. „Snaha začlenit reformu do středobodu zájmu vládní strategie inovace skončila nezdarem. Toto selhání vytváří dojem, že Kanada se snaží s pomocí investic dát vzniknout inovativnějšímu hospodářství místo toho, aby upřednostnila rozvoj politiky. Ta by mohla vytvořit právní nástroje nezbytné pro prosperitu inovací i v soukromém sektoru.“
  • Jihoafrická republika se přibližuje k vytvoření zákona o autorském právu. Zákon se zaměřuje na zlepšení pozice tvůrců obsahu, a to například díky začleněním přístupu fair use či regulaci organizací kolektivní správy, které spravují honoráře autorů. Zákon se bude věnovat také otázce navracení autorských práv. Jedná se o  opatření, která by tvůrcům umožnila na základě dohody s vydavateli za určitých podmínek znovunabýt práva ke svým dílům, a to v částečném či plném rozsahu.

Nad čím zůstává rozum stát

V rámci hlasování Evropského parlamentu o novele Směrnice o autorském právu byla jistá možnost hlasovat pro úpravy, jimiž by byla nejproblematičtější opatření (zejména Článek 13 a 11) z návrhu dokumentu vyňata.Tato úvodní volba pouze o změnách uvažovat spadla pod stůl s rozdílem pouhých 5 hlasů (317 ku 312), a tak parlamentní jednání pokračovala dál a následovalo hlasování o celém balíčku. Nyní se ukázalo, že při hlasování o tom, zdali se bude jednat o změnách, několik europoslanců zmáčklo špatné tlačítko”. Omylem špatně hlasujících poslanců by bylo dost na to, aby zasedání nabralo opačný směr a změny se projednaly. Jinými slovy by se v parlamentu bylo bývalo hlasovalo o odstranění Článků 13 a 11. Teď je ale příliš pozdě vznášet námitky, správné počty nemají na výsledný počet hlasů žádný vliv.

Kalendář akcí aneb hajdy z gauče

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *