Mnoho z nás porušuje zákon a ani o tom neví. Už jen týden na změnu!

Aliance plně podporuje kampaň Rightcopyright společnosti COMMUNIA za lepší autorská práva pro vzdělávání v Evropě. 

Evropská komise přestavila Evropskému parlamentu návrh směrnice o autorském právu, který má velký dopad na oblast vzdělávání. Ačkoli pro vzdělávání existují v autorském právu určité výjimky, způsoby vzdělávání se od roku 2001, kdy Evropa naposledy pravidla autorského práva aktualizovala, v mnohém změnily. A může trvat velmi dlouho, než dojde k nové revizi. Je důležité, abychom měli dobré autorské právo PRÁVĚ TEĎ!

Aliance je pevně přesvědčena, že naše stěžejní zájmy, budou změnami autorských práv přímo ovlivněna. Například klíčové kompetence v oblasti mediální gramotnosti –  schopnost získávat, sdílet, tvořit, vybírat, přetvářet, kriticky posuzovat, zapojit se do prostředí médií a podílet se na něm – závisí na jasných pravidlech autorského práva, která odrážejí potřeby učitelů a občanů. Bohužel existuje mnoho způsobů, jak zabránit učitelům, aby využili všech možností vzdělávání, což dokládá následující svědectví:

Pomáhám vytvářet hromadné otevřené online kurzy MOOC, které jsou volně dostupné a mají tisíce studentů. Licenční omezení platná v knihovnách obrázků nám znemožňují zařadit do našich kurzů fotografie uměleckých děl a soch vystavených v muzeích, ačkoli jsme za to ochotni zaplatit stanovený poplatek. Problémem je ustanovení „komerčního využití“, které způsobuje, že i když je používáme pro (bezplatné) vzdělávání, vše velmi komplikuje skutečnost, že platforma MOOC, FutureLearn je obchodní společnost.

Potřebujeme Vaši pomoc

V silách Evropského parlamentu je změnit návrh k lepšímu. Musíme zajistit, aby současný návrh autorského práva umožňoval dobré vzdělání. Vyzýváme učitele, aby problémy, s nimiž se potýkají při nakládání s autorským právem, sdíleli na našich webových stránkách rightcopyright.eu.

COMMUNIA vytvořila webovou stránku kampaně rightcopyright.eu, jejímž prostřednictvím shromažďuje podpisy učitelů z celé Evropy, aby tak dali evropským poslancům na vědomí, že pro vzdělávání potřebujeme lepší rámec autorského práva. Aliance zajistila český překlad webu. Evropský parlament bude o návrhu hlasovat ještě v tomto roce a může jej pozměnit, přijmout nebo zamítnout. Výsledky této petice představíme v Evropském parlamentu, a jasně tak ukážeme, že evropští občané volají po kvalitním vzdělání a autorském právu, které ho umožní.

Jak můžete pomoci

Navštivte prosím webovou stránku kampaně rightcopyright.eu a podepište petici. Budeme moc rádi, když budete informaci o kampani sdílet se svými spolupracovníky, přáteli a rodinou. Na webové stránce kampaně pod odkazem „Šiřte“ najdete ukázky tweetů, komentářů a obrázků.

Díky, že jste s námi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *