Novinky ze světa otevřených zdrojů

Reforma autorských práv v Evropě nabírá na síle

Legislativní návrh Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, jehož autorem je Evropská komise, vykazuje vážné nedostatky. Communia (a mnohé další skupiny) podporují podobu autorského zákona, který prosazuje veřejné zájmy. V současné době pronikají na veřejnost návrhy stanovisek z výborů odpovědných za reformu autorských práv. Před několika týdny zveřejnil svůj návrh stanoviska Výbor pro kulturu a vzdělávání (CULT). Pro práva uživatelů příliš dobrý není. Prohlédněte si reakci Communie a její doporučení změn následujících témat:

Avšak právě včera zveřejnil Výbor pro vnitřní trh (IMCO) návrh stanoviska, který mnohem větší měrou podporuje vyvážená autorská práva. Hlubší analýza návrhu stanoviska IMCO bude brzy k dispozici.

Otevřený přístup / Otevřená politika udělování licencí

Časopis Science informoval o dohodě uzavřené mezi Nadací Billa a Melindy Gatesových a Americkou asociací pro rozvoj vědy, kde výzkum financovaný Gatesovými granty a licencovaný licencí CC BY (vztahující se k politice otevřeného přístupu Gatesovy nadace, která vstoupila v platnost v tomto roce), bude možné publikovat v Science a spřízněných časopisech. Mohlo by být zajímavé vidět, jak prestižní časopisy jako je Science umožňují autorům publikovat zlatou cestou OA. Paleontolog a propagátor OA Jon Tennant však dohodu zkritizoval, protože Gatesovy peníze podle něj umožní jen velmi málo článkům, aby tak byly zveřejněny, počítaje s částkou až $ 10,000 na jeden článek. To je mnohem více než poplatky publikačního procesu většiny nebo všech zlatých OA článků.

Ross Mounce napsal o nekonečném boji s vydavateli, kteří i nadále účtují poplatky za články s otevřeným přístupem, které by měly být zdarma. Za posledních několik let zdokumentoval více takových případů.

Evropská kosmická agentura vyhlásila novou politiku otevřeného přístupu k takovému obsahu, jako jsou satelitní snímky, videa a databáze, což je skvělé.

Týden spravedlivého užití /Fair Use Week 2017

Týden spravedlivého užití dnes končí, a podle všeho to byl další úspěšný týden, kdy organizace i jednotlivci uveřejňují blogové příspěvky, pořádají workshopy a sdílejí vzdělávací zdroje o implementaci a významu tohoto zásadního omezování práv prostřednictvím autorského práva. CC  píší, jak filtrační mechanismy autorského práva nerespektují (a nemohou respektovat) spravedlivé využití obsahu, a jak je nebezpečné, že Evropská komise uvádí právě takováto opatření v právní úpravě. Všechny příspěvky a témata tohoto týdne najdete na internetových stránkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *