Pět pravidel, která jsou důležitá pro otevřené vzdělávání

Podstatou otevřeného vzdělávání je možnost mít materiály jiných autorů k disposici, stáhnout je, upravit, vylepšit a pak je změněné sdílet dále. Dochází tak k adaptaci kvalitních vzdělávacích podkladů pro požadovaný účel, zohledňuje se věk žáků a studentů či jejich jazykové možnosti. Z této otevřenosti těží ovšem i ti, co se chtějí vzdělávat neformálně – tedy mimo školní lavice.

Aby vzdělávací zdroje byly považované za otevřené, anglicky uváděné jako Open Educational Resources, musí splňovat pět podmínek:

  1. Možnost držet kopii pro vlastní potřebu (retain) – právo kontrolovat změnu vlastního obsahu a možnost dalšího sdílení.
  2. Používání (reuse) – právo využívat obsah včetně pozměnění formy (ve třídě, ve studjní skupině, ve videu, na webu apod.).
  3. Úpravy (revise) – právo dílo přizpůsobit, změnit či přeložit do jiného jazyka.
  4. Remix (remix) – právo obsah doplnit jiným obsahem a vytvořit tak zcela jiný vzdělávací zdroj.
  5. Další sdílení (redistribute) – právo sdílet kopii díla včetně dalších úprav.

Pro svobodné šíření vzdělávacích zdrojů je optimální, aby autor umožnil co nejširší možnost dalšího využití. V případě otevřených licencí Creative Commons pro vzdělávací účely je proto nejvhodnější licenční varianta CC BY-SA. “Ta umožňuje jakékoli úpravy, komerční využití a zároveň neumožňuje omezit další úpravy. Tedy ponechává otevřenost pro další využití,” vysvětluje Tamara Kováčová, koordinátorka projektu Otevřeného vzdělávání z organizace EDUin.

Jako příklad uvádí Tamara Kováčová multimediální učebnici chemie E-ChemBook autora Jana Břížďály. Ten i přesto, že ji tvoří ze svých prostředků, dovoluje všem uživatelům, aby ji používali, nevadí mu, pokud ji upravují, a dokonce umožňuje i komerční využití díla.

Kontakt: Tamara Kováčová, EDUin, Aliance pro otevřené vzdělávání

Email: tamara.kovacova@eduin.cz

Tel.: 603 942 437

 

Poznámky:

Starší tiskové zprávy Aliance a články k tématu najdete ZDE.

Aliance pro otevřené vzdělávání vznikla na podzim 2015, a to přijetím a schválením Charty pro otevřené vzdělávání. Sledujte web www.otevrenevzdelavani.cz

Znění Charty pro otevřené vzdělávání najdete ZDE.

Signatáři Charty požadují např. podporu digitální gramotnosti dětí, mladých lidí i dospělých a především vzdělavatelů, stejně tak i systémové řešení pro zveřejňování všech analytických, výzkumných či datových výstupů, které vznikly za podpory veřejných zdrojů.

V současnosti má Aliance pro otevřené vzdělávání kolem osmdesátky členů z řad fyzických osob, tak i organizací, a to z komerčního i akademického prostředí. Podmínkou členství je podpora principů, které jsou uvedeny v chartě aliance.

Koordinátorem aktivit je EDUin o.p.s. s podporou Nadace Open Society Fund v rámci programu ESP.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *